Kdo by nemiloval tyto sladké plody, v obchodech jsou maliny vždy plesnivé, a přitom vypěstovat si vlastní není vůbec složité.
Už jste někdy slyšeli větu „maliny v květináči nevypěstuješ“? Zkuste to a uvidíte, že maliny květináč milují!
Jak velký květináč pro malinu
Pro naši malinu jsme začínali s květináčem (jako vždy samozavlažovacím) a to o velikosti 40*40 cm. Avšak protože nám krásně plodila několik měsíců a mám beztrnnou odrůdu, která dorůstá výšky až 2 metrů, rozhodla jsem se jí dopřát letos květináč o velikosti 50*50 cm. Dle mých zkušeností jsou ale květináče 40*40 cm dostatečné.
Jakou odrůdu maliny zvolit pro pěstování v květináči
Existuje mnoho různých odrůd malin, které jsou vhodné pro pěstování v květináči. Vyberte odrůdu, která je kompaktní a může být snadno udržovaná v květináči. Já jsem zvolila jednouplodící malinu (obecně bych ale doporučovala stáleplodící), která dorůstá 2 metrů a minulý rok nám plodila nějakým zázrakem od července do října 😊
Maliny se dělí na:
- jednoplodící, které plodí na loňských šlahounech a plodí jednou za rok.
- stáleplodící, takzvané remontantní maliny, a ty plodí alespoň 4 měsíce v roce, přičemž první plody jsou na šlahounech z loňského roku a druhé plody jsou na letošních šlahounech.
Víte že existují i maliny bez trnů?
Jak zasadit malinu do květináče
Sázejte malinové rostliny do květináče v období, kdy jsou rostliny v klidovém stavu (nejlépe na jaře). Umístěte rostlinu do truhlíku a zakryjte ji zeminou tak, aby kořeny byly zcela pokryty. Rostlinu zalijte. Jako vždy volte kvalitní substrát.
Umístění maliny v květináči
Maliny balkon milují, protože na balkonu jsou chráněny proti silným větrům a tím nehrozí jejich poškození.
Malina potřebuje slunce a vzduch, proto umístěte květináč na slunné nebo polo slunné místo (naší malině vyhovuje poloslunné místo nejvíce), kde bude rostlina dostávat alespoň 5 hodin denního slunečního svitu. Pokud je místo větrné, zajistěte oporu pro rostlinu, aby se nepřevrhla.
Chcete vidět více tipů a triků ? Pak sledujte můj Instagram
Chcete mít tuhle sezónu pod kontrolou? S naším zahradnickým rokem už Vám žádný výsev neuteče a budete se moci těšit z úrody skoro po celý rok.
Jak se starat o malinu v květináči
Pravidelně zalévejte rostlinu tak, aby byla půda stále vlhká, ale ne přemokřená.
Malinové rostliny vyžadují výživné hnojivo, abychom zajistili dobrou sklizeň. Hnojte rostlinu každé dva týdny hnojivem určeným pro ovocné rostliny.
Proč pěstovat maliny? Maliny a vitamíny
Maliny jsou skvělým zdrojem vitamínů a minerálů. Obsahují především vitamín C, vitamín K a draslík. Dalšími vitamíny a minerály, které se v malinách vyskytují, jsou například vitamín E, vitamín B6, hořčík a měď.
Vitamín C je silný antioxidant, který pomáhá ochránit tělo před poškozením volnými radikály a podporuje imunitní systém. Vitamín K pomáhá udržovat zdravé kosti a podporuje srážení krve. Draslík je důležitý pro normální funkci svalů a nervového systému.
Kromě vitamínů a minerálů obsahují maliny také vlákninu a polyfenoly, což jsou látky, které mohou pomoci snížit riziko některých onemocnění, jako jsou srdeční choroby a rakovina.
Dobrý den.
Jsem úplný nováček. Kde se dají tyto maliny, o kterých zde píšete – vhodné pro pěsstování na balkoně sehnat? Jak se ta odrůda jmenuje a kdy je sázet na balkon? Instagram nemám, facebook ano.
Předem děkuji.
Michaela
Dobrý den,
doporučila bych vám stále plodící maliny- tedy remonantní, bez trnů a to do výšky 2m. Podívejte se do zahradnictví po těchto parametrech 🙂 Protože v podstatě jakoukoliv malinu můžete pěštovat v květináči 🙂
Eliška
Dobrý den, Eliško, děkuji Vám.
Jaký průměr květináče zvolit, aby rostliny netrpěly a plodily? Je možné je pěstovat v truhlíku na balkoně a pokud ano, jak daleko sázet od sebe.
Michaela
Dobrý den, velikost máte ve článku – 40x40cm